Regulamin organizacyjny
wydarzeń edukacyjno – informacyjnych (tzw. mini pikników) organizowanych na terenie placówek oświatowych województwa kujawsko – pomorskiego, wielkopolskiego i warmińsko – mazurskiego w ramach projektu pn.
„Ochrona ekosystemów – stop zmianom klimatu”
- Wydarzenia edukacyjno – informacyjne zwane dalej mini piknikami organizowane są w ramach projektu pn. „Ochrona ekosystemów – stop zmianom klimatu”.
Projekt realizowany jest w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu; obszar programowy: Środowisko naturalne i ekosystemy.
Projekt korzysta z dofinansowania otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Mechanizmu Finansowego EOG a także z dofinansowania Budżetu Państwa i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. - Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie „Tilia” w ramach działalności Szkoły Leśnej na Barbarce od stycznia 2022 do grudnia 2023 roku. Organizacja mini pikników przewidziana jest od 1 kwietnia do 30 czerwca 2023 roku.
- Celem projektu jest budowanie poczucia odpowiedzialności za lokalne środowisko, podniesienie poziomu świadomości oraz wiedzy ekologicznej a także kształtowanie postaw ekologicznych w zakresie zmian klimatu i zagrożeń z tym związanych.
- Regulamin dotyczy organizacji 20 wydarzeń edukacyjno – informacyjnych tzw. mini pikników na terenie placówek oświatowych.
- Planuje się, że każde wydarzenie/ mini piknik trwać będzie min. 5 godzin zegarowych.
- Planuje się, że w każdym wydarzeniu/ mini pikniku średnio udział weźmie ok. 100 uczniów (łącznie w 20 wydarzeniach min. 2000 uczniów).
- W działaniu wziąć udział mogą placówki oświatowe zlokalizowane na terenie następujących województw: kujawsko – pomorskiego, wielkopolskiego i warmińsko – mazurskiego.
- Udział placówek oświatowych w projekcie, a także organizacja wydarzenia edukacyjnego/ mini pikniku jest bezpłatna. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego i nie pobiera żadnych opłat od odbiorców działania i nie dysponuje środkami finansowymi na ewentualny wynajem terenu pod wydarzenie.
- Rekrutacja placówek odbywać się będzie poprzez stronę projektu www.stopzmianomklimatu.org.pl
- Organizacja mini pikniku na terenie placówki oświatowej poprzedzona być musi:
– przesłaniem wypełnionej karty zgłoszenia znajdującej się na stronie projektu www.stopzmianomklimatu.org.pl w zakładce „Mini pikniki.
Karta sporządzona została w postaci formularza on-line. - Przesłanie karty nie jest jednoznaczne z przyjazdem i organizacją mobilnych warsztatów na terenie placówki oświatowej.
- Spośród kart napływających do biura, organizator (Stowarzyszenie „Tilia”) wybierze 20 placówek oświatowych zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko – pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko – mazurskiego na terenie, których zorganizuje wydarzenie edukacyjno – informacyjne/ mini piknik.
- Na decyzję przyjazdu ma wpływ kolejność napływających zgłoszeń. Dodatkowo pod uwagę brana będzie lokalizacja placówki a także ilość odbiorców.
- W przypadku pozytywnej decyzji nawiązany zostanie kontakt telefoniczny z koordynatorem zdarzenia w celu ustalenia szczegółów wizyty.
- Wydarzenie edukacyjne/ mini piknik może zostać zorganizowany na zewnątrz, np. na boisku lub terenie zielonym należącym do placówki oświatowej, a w przypadku brzydkiej pogody np. w sali gimnastycznej lub holu.
Uwaga! Montaż stanowiska wymaga podłączenia do prądu. - W skład mobilnego stoiska ekologicznego wchodzić będzie:
– samochód dostawczy typu transit, namioty, stoły, siedziska, a także następujące stanowiska:
– stanowisko nr 1 pn. „ Ekosystemy wodne i lądowe”
– stanowisko nr 2 pn. „Mokradła są ważne – co to są usługi ekosystemowi”
– stanowisko nr 3 pn. „Gra planszowa – Niska emisja”
– stanowisko nr 4 pn. „Reklama dobrych dla środowiska i zdrowia ludzi nawyków. Warsztaty edukacyjno-plastyczne”
– stanowisko nr 5 stanowiące właściwy escape room. - Grupa biorąca udział w mini pikniku, na terenie danej placówki oświatowej, która najszybciej, rozwiąże zagadkę escape roomu, otrzyma nagrodę – upominek w postaci sprzętu sportowego.
- Podczas wydarzenia edukacyjnego/ mini pikniku wybrani uczniowie szkoły, wspólnie z przedstawicielem Stowarzyszenia, posadzą na jej terenie młode drzewko. Drzewko, oznaczone zostanie tabliczką z nazwą projektu i źródłem finansowania. Na miejscu sadzenia wykonane zostanie pamiątkowe zdjęcie.
- Koordynator mini pikniku, wyznaczony przez Dyrektora placówki, wskaże miejsce, w którym drzewko zostanie posadzone przez uczniów.
- Każda placówka biorąca udział w wydarzeniu edukacyjnym/ mini pikniku otrzyma pamiątkowy dyplom.
- Mobilne warsztaty obsługiwane są przez wykwalifikowany personel z wyższym wykształceniem, posiadający doświadczenie w opracowywaniu i prowadzeniu zajęć, warsztatów dydaktycznych dla dzieci i młodzieży, akcji, kampanii w zakresie ekologiczno – przyrodniczym.
- Za przygotowanie terenu, uzyskanie niezbędnych pozwoleń itp. odpowiedzialny jest podmiot zapraszający, w osobie koordynatora wyznaczonego przez Dyrekcję placówki oświatowej.
- Plan wyjazdów zostanie zamieszczony na stronie projektu www.stopzmianomklimatu.org.pl.